Nar Mektep Derneği

Orman Hayattır

Orman Hayattır

ORMAN HAYATTIR

Ormanlara ülkemizin akciğerleri diyebiliriz. Ormanlar kötü havayı temizler ve oksijen üretir. Ormanlar havanın temizlenmesinde büyük rol oynadığı gibi küresel ısınmaya karşı da savunmamızdır. Ormanlar yeryüzündeki birçok canlıya ev sahipliği yapar. Ağaçlarda yaşayan sincap ve kuşlardan, yabani hayvanlara hatta toprağın içinde yaşayan mikroorganizmalara kadar birçok canlının evidir.

Ormanlar doğa iklimini düzenler ve yağmur yağmasını sağlar. Doğal afet olan erozyonu da yine ormanlar engeller.

          Evimizde veya okulumuzda kullandığımız birçok ürün orman ürünüdür. Okulumuzdaki sıralar hatta yazı yazdığımız kâğıt bile.

            Bir ağaç ortalama 50-60 yılda yetişir. Şu an dikmiş olduğumuz fidanların büyüyüp orman oluşturduğunu belki de pek azımız görebilecek. Bu yüzden ormanlarımızın en büyük yok olma sebebi olan yangınları önlemeliyiz. Piknik yapmak için gittiğimiz ormanda ateşin söndüğünden emin olmadan oradan ayrılmamalıyız. Ormanlarda bıraktığımız cam kırıkları da bir diğer yangın sebebi olabilir. Sadece cam değil hiçbir atığımızı ormanda bırakmamalıyız. Ormanlarda kaçak kesim yapmak da ormanlarımızı yok edebilir. Yasal yollarla orman işletmelerine başvurup ormancının bize işaretlemiş olduğu yaşlı ağaçları kesmeliyiz. Kaçak kesim yapanları gördüğümüzde mutlaka duyarlı olup orman işletmelerine bildirebiliriz.

      Bazı ülkeler ormanlarını yok etmemek için ihtiyacı olan orman ürünlerini başka ülkelerden satın alıyor. Bizde Türkiye olarak böyle bir projeye bütçe ayırabilir ya da daha çok fidan dikerek diğer ülkelerle olan aramızdaki açığı kapatabiliriz.

      Ormanlar hepimizin. Daha iyi bir gelecek için ormanlarımıza sahip çıkalım. Unutmayalım ki ormanlarda sadece ağaçlar yok. Ormanlarımızı koruyalım.

Funda Kavcin

Yorum Gönder

Güvenlik Kodu 12 + 5 = ?
Bu site, Bulut Web Site Web Tasarım Sistemi kullanmaktadır.
Canlı Yardım