Nar Mektep Derneği

Diyetisyen Olmak

Diyetisyen Olmak

DİYETİSYEN OLMAK

Diyetisyen, Sağlık Bilimleri Beslenme ve Diyetetik eğitim ve öğretim programını en az 4 yılda tamamlayarak “Beslenme ve Diyetetik Lisans Diploması” alarak “ Diyetisyen” ünvanı kazanıp; diyetisyenlik mesleğini yapmaya ve uygulamaya hak kazanan profesyonel sağlık personelidir. Diyetisyenler kişilerin beslenmesi ve bu besinlerle ilgili uzmanlık bilgisine sahip olan kişilerdir.

Diyetisyenler hasta ve sağlıklı kişiler için uygun bir beslenme programı belirler. Bunun yanında kilolu ve zayıf insanların da sağlıklı bir yaşam için ideal kilolarına dönmesine yardımcı olur. Bu doğrultuda özellikle kişilerin yaşam standartları ve fiziksel özelliklerini bir arada değerlendirerek kişilerin beslenme şekli üzerinde yoğunlaşır. Besinlerin işlenmesi, hazırlanması, pişirilmesi, depolanması sırasında oluşan değişikliklerin insan vücudundaki etkilerini inceler.

Son dönemlerde artan obezite ve zayıflamayla ilgili psikolojik bozukluklar diyetisyenliği popüler bir meslek haline getirmiştir. Fast food bağımlılığı, düzensiz öğünler, ara öğünleri terk etme alışkanlığı insanları obezite hastalığına; model ve mankenlere özenme, kendi vücudundan tatmin olamama da insanları anoreksiya nevroza’ya (zayıflama hastalığı) sürüklemektedir.

Unutmayalım ki önümüzdeki yıllarda bunlar gibi birçok sağlık riski bizleri bekliyor. Bu risklerden korumanın en başta gelen önlemi de bilinçli ve sağlıklı beslenmek. Beslenme uzmanlarının sadece problem olduğunda başvurulacak kişiler olmadığını, onların sağlıklı iken de başvurulacak kişiler olduklarını bilip, bu özelliklerinden yararlanmak, bizlere uzun ve sağlıklı yıllar kazandırabilir.

Esmanur Çankay

Yorum Gönder

Güvenlik Kodu 18 + 3 = ?
Bu site, Bulut Web Site Web Tasarım Sistemi kullanmaktadır.
Canlı Yardım